23 בפברואר 2017

השמאל הערבי תמך, עכשיו תור השמאל היהודי

מלחמת הקוממיות של השמאל

ח״כ טובי: ״אני מכיר לכם תודה מעומק הלב על כי איפשרתם לי לחוג כאן הלילה... כפי שעשו בני ארצי במולדת, את יום השנה הראשון להקמת מדינת ישראל״...

סלמאן מצאלחה ||

השמאל הערבי תמך, עכשיו תור השמאל היהודי


ביוני ימלאו 50 שנה לכיבוש. דומה כי הימין גזלן הנדל״ן חוגג, והשמאל שהיה כאן מתפוגג. המאבק על הארץ חוזר לנקודת האפס. כעת המאבק הוא על זכות ההגדרה העצמית ועל הזכות לעצמאות לאומית של הפלסטינים. על השמאל היהודי לעמוד בראש המאבק למען עצמאות פלסטינית, כפי שעשה השמאל הערבי עם הקמת המדינה. שתי מדינות לשני עמים שוב על הפרק.

ראוי להזכיר, שהשמאל הערבי התנגד למלחמה שהוכרזה על מדינת ישראל עם הקמתה. חבר הכנסת תופיק טובי ממק״י, מפלגה שאיגדה בתוכה את הקומוניסטים היהודים והערבים, סקר במליאת הכנסת במארס 1949 את המאבק על הקמת המדינה. ח"כ טובי דיבר על התנגדות החוגים הערביים הדמוקרטיים, ובראשם הקומוניסטים בארץ ישראל ובמדינות ערב: ״למלחמת הפלישה נגד ישראל, על ידי הפגנות המוניות נגד המלחמה ונגד צבאות הפולשים״. כמו כן חשף את התפקיד שמילאו הקומוניסטים במאבק לעצמאות ישראל: ״בגליל, בזמן שהיה כיבוש בידי קאוקג׳י ובאזורי הכיבוש המצרי, אירגנו הקומוניסטים הערבים התנגדות אקטיבית נגד צבאות אלה"  ("קול העם", 10 במארס 1949).

השמאל אז היה שותף גם לחגיגות העצמאות בארץ ובחו"ל. במאי 1949 נערכה בפריז עצרת חגיגית ליום העצמאות הראשון, וח"כ טובי נאם בה. ״אני מכיר לכם תודה מעומק הלב על כי איפשרתם לי לחוג כאן הלילה... כפי שעשו בני ארצי במולדת, את יום השנה הראשון להקמת מדינת ישראל״, אמר. זאת חגיגה כפולה, המשיך ואמר. מצד אחד, זוהי חגיגת ״ניצחון העיקרון של זכות ההגדרה העצמית לגבי העם היהודי בארץ ישראל״, ומצד אחר, היא חגיגת ״המפלה שנחל האימפריאליזם עקב מסע התוקפנות של צבאות השליטים הערביים הריאקציוניים״ ("קול העם", 19.5.49).

ח"כ טובי העלה על נס ״את זכר מלחמת הגבורה של העם היהודי לעצמאות ישראל ואת זכרם של אלה אשר הקריבו חייהם במלחמה נגד האימפריאליזם וההתערבות האימפריאליסטית״ והזכיר את ההשתתפות הפעילה של הכוחות הערביים הדמוקרטיים בארץ ובארצות ערב במאבק לעצמאות ישראל. אלה, אמר, ״שיתפו עצמם במלוא המידה במלחמת העצמאות, על אף הטרור והאיומים״. אין לנוח על זרי הדפנה, אמר עוד, יש לפקוח עין ולעמוד על המשמר מפני שהסכנות טרם חלפו: ״ואנו, הכוחות הדמוקרטיים בישראל, נבגוד בעניין העצמאות אם כיום, בחוגגנו את יום עצמאות ישראל, לא נצביע על הסכנות החמורות האורבות לעצמאות מדינתנו״.

בנובמבר 1949 שב ח"כ טובי ונדרש לסכנות העומדות לפני ישראל הצעירה. מעל בימת הכנסת הזהיר מפני התקפה ערבית חדשה על ישראל: ״הכוחות הדמוקרטיים הערביים במדינת ישראל רואים בכל התקפה מצד הריאקציה הערבית על עצמאות ישראל אינטרווינציה אימפריאליסטית חדשה, והם מוכנים להשתתף במלחמה ובמאבק נגדה שכם אל שכם עם המוני העם היהודי״.

״אנו נילחם לעצמאותה ולריבונותה של מדינת ישראל. אנו נילחם, ללא כל הסתייגות, נגד כל אויבי עצמאותה של מדינת ישראל, יהיה זה עבדאללה, פארוק, או כל שליט אחר מבין חבריהם הריאקציוניים. הוכחנו זאת בעבר ונוכיח פעם נוספת בעתיד, שנילחם בכל כוחנו ומסירותנו למען עצמאותה, ביטחונה וריבונותה של מדינת ישראל״ ("קול העם", 22.11.49)

כעת על השמאל היהודי ללכת בדרכו של ח"כ טובי ולהשתתף במאבק לעצמאות פלסטין באותה נחישות.
*
הארץ, 22.02.2017
שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז
ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים

 
פרוזה
 • מסות

  עיר הפרח המהלך

  רק העיר ירושלים מסוגלת להלֵּך על החבל הנמתח בין שדים רדומים לבין פּרח שנשכח...

  כל הפרטים

  כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים • סיפור

  צפירת הרגעה

  כשנורית צור התקשרה לאמיר לשאול לשלומו "בימים טרופים אלה" כלשונה, נשמעה בקולה נימה קצת מבודחת, אם כי לא הצליחה להסתיר בה את החרדה הגדולה שלה...

  כל הפרטים


  מדרש

  על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.
שירה
 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • על חופש היצירה בעידן הלאומי

  מִכֵּיוָן שֶׁאֵינֶנִּי מְדִינָה, לֹא גְבוּלוֹת
  בְּטוּחִים לִי, אוֹ צָבָא שֶׁשּׁוֹמֵר יוֹם
  וָלַיְלָה עַל חַיֵּי חַיָּלָיו. וְאֵין קַו
  צִבְעוֹנִי שֶׁמָּתַח גֶנֶרָל מְאֻבָּק בְּשׁוּלֵי
  נִצְחוֹנוֹתָיו.

  כל הפרטים