שוטר ערבי בכל ניידת


השותפות בשלטון תביא עמה אחריות. ללא שותפות מלאה ואמיתית כזו אנו עתידים ללכת מדחי אל דחי.


סלמאן מצאלחה ||


שוטר ערבי בכל ניידתהסרטון שתיעד את השתלשלות האירועים בכפר כנא לא משאיר מקום לפרשנויות מתחכמות: חיר א־דין חמדאן נורה בדם קר כשניסה לברוח מהשוטרים שקפצו מהניידת, לאחר שתקף אותה בסכין.

אירועים מעין אלה לא נוצרים יש מאין. הם משגשגים על רקע הסכסוך והמתח הלאומי העז בארץ זו. הכיבוש הישראלי והממשל הצבאי המתמשך בפלסטין מאז 1967, היה כרוך מיומו הראשון בהפרת זכויות אדם. אמנם הממשל הצבאי בישראל עצמה בוטל בשנות השישים של המאה הקודמת, אך כעבור עשורים של הפרות זכויות אדם בשטחים הכבושים חוזרות תפישות הממשל הצבאי ומחלחלות בחזרה לתחומי הקו הירוק.

הגיעה העת שכל הגורמים האחראים, יהודים וערבים כאחד, יפסיקו להתחבא מאחורי סיסמאות ריקות. עליהם לאזור אומץ, לרדת לעומקם של היחסים המעורערים בין המדינה לאזרחים הערבים, ולהמציא פתרונות. היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר. דומה כי ראשי הממשלה והשרים, בכל ממשלות ישראל, מעולם לא ראו כך את פני הדברים, וזהו שורש הרע במשטר בישראל. יצחק רבין, ראש הממשלה היחיד שניסה לשנות כיוון בכל הנוגע ליחס לאזרחים הערבים נרצח, על ידי מתנקש יהודי בעקבות הסתה מתמשכת וטענה שבטית שאין לו רוב יהודי.

מצד אחר, מנהיגי הציבור הערבי דורשים לא אחת ממשטרת ישראל, שתאכוף את החוק ביישובים הערביים: שתחרים נשק לא חוקי, תילחם בפשיעה הגואה ותלכוד את רוצחי הנשים. עם זאת, עמדות ההנהגה הערבית בארץ בכל הנוגע להשתייכות למדינה ולמוסדותיה מלאות בסתירות, והגיע הזמן ליישב סתירות אלה. מי שדורש שהמשטרה תמלא את תפקידה ביישובים הערביים, חייב לתת לה את הגיבוי הציבורי הנחוץ לביצוע המשימות המוטלות עליה.

באחרונה ביקר נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בכפר קאסם והצהיר שם כי האזרחים הערבים הם ״בשר מבשרה של מדינת ישראל״. על ממשלת ישראל מוטלת החובה להצהיר בפומבי שהיא מאמצת את דבריו הכנים של הנשיא. אם תעשה כן, על ההנהגה הערבית מוטלת האחריות לנהוג באומץ לב אזרחי ולענות בהצהרה דומה בדבר הצורך לשמור על כללי המשחק הדמוקרטיים במדינה.

זאת ועוד. גם לאחר פתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני, ימשיכו הערבים בישראל להיות אזרחי המדינה הזאת, ורק שותפות בשלטון תאפשר חיים נורמליים בה. הערבים הישראלים חייבים להיות שותפים מלאים בשלטון במדינה. הדבר מחייב ששרים ערבים ימלאו תפקידים ביצועיים בכל ממשלה שתקום כאן. יתרה מזאת, כדי שהאזרחים הערבים ירגישו שהמשטרה שייכת גם להם, יש צורך שבכל ניידת משטרה יהיו גם שוטרים ערבים, ושעל כל ניידת יהיה כיתוב גם בערבית. יש בכוחם של צעדים כאלה לבטל את הזרות הקיימת בין האזרח הערבי למשטרה.

השותפות בשלטון תביא עמה אחריות. ללא שותפות מלאה ואמיתית כזו אנו עתידים ללכת מדחי אל דחי.


פורסם: הארץ, 19.11.2014
*
For English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

0 comments:

הוסף רשומת תגובה

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים