19 בנובמבר 2014

שוטר ערבי בכל ניידת


השותפות בשלטון תביא עמה אחריות. ללא שותפות מלאה ואמיתית כזו אנו עתידים ללכת מדחי אל דחי.


סלמאן מצאלחה ||


שוטר ערבי בכל ניידתהסרטון שתיעד את השתלשלות האירועים בכפר כנא לא משאיר מקום לפרשנויות מתחכמות: חיר א־דין חמדאן נורה בדם קר כשניסה לברוח מהשוטרים שקפצו מהניידת, לאחר שתקף אותה בסכין.

אירועים מעין אלה לא נוצרים יש מאין. הם משגשגים על רקע הסכסוך והמתח הלאומי העז בארץ זו. הכיבוש הישראלי והממשל הצבאי המתמשך בפלסטין מאז 1967, היה כרוך מיומו הראשון בהפרת זכויות אדם. אמנם הממשל הצבאי בישראל עצמה בוטל בשנות השישים של המאה הקודמת, אך כעבור עשורים של הפרות זכויות אדם בשטחים הכבושים חוזרות תפישות הממשל הצבאי ומחלחלות בחזרה לתחומי הקו הירוק.

הגיעה העת שכל הגורמים האחראים, יהודים וערבים כאחד, יפסיקו להתחבא מאחורי סיסמאות ריקות. עליהם לאזור אומץ, לרדת לעומקם של היחסים המעורערים בין המדינה לאזרחים הערבים, ולהמציא פתרונות. היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר. דומה כי ראשי הממשלה והשרים, בכל ממשלות ישראל, מעולם לא ראו כך את פני הדברים, וזהו שורש הרע במשטר בישראל. יצחק רבין, ראש הממשלה היחיד שניסה לשנות כיוון בכל הנוגע ליחס לאזרחים הערבים נרצח, על ידי מתנקש יהודי בעקבות הסתה מתמשכת וטענה שבטית שאין לו רוב יהודי.

מצד אחר, מנהיגי הציבור הערבי דורשים לא אחת ממשטרת ישראל, שתאכוף את החוק ביישובים הערביים: שתחרים נשק לא חוקי, תילחם בפשיעה הגואה ותלכוד את רוצחי הנשים. עם זאת, עמדות ההנהגה הערבית בארץ בכל הנוגע להשתייכות למדינה ולמוסדותיה מלאות בסתירות, והגיע הזמן ליישב סתירות אלה. מי שדורש שהמשטרה תמלא את תפקידה ביישובים הערביים, חייב לתת לה את הגיבוי הציבורי הנחוץ לביצוע המשימות המוטלות עליה.

באחרונה ביקר נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בכפר קאסם והצהיר שם כי האזרחים הערבים הם ״בשר מבשרה של מדינת ישראל״. על ממשלת ישראל מוטלת החובה להצהיר בפומבי שהיא מאמצת את דבריו הכנים של הנשיא. אם תעשה כן, על ההנהגה הערבית מוטלת האחריות לנהוג באומץ לב אזרחי ולענות בהצהרה דומה בדבר הצורך לשמור על כללי המשחק הדמוקרטיים במדינה.

זאת ועוד. גם לאחר פתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני, ימשיכו הערבים בישראל להיות אזרחי המדינה הזאת, ורק שותפות בשלטון תאפשר חיים נורמליים בה. הערבים הישראלים חייבים להיות שותפים מלאים בשלטון במדינה. הדבר מחייב ששרים ערבים ימלאו תפקידים ביצועיים בכל ממשלה שתקום כאן. יתרה מזאת, כדי שהאזרחים הערבים ירגישו שהמשטרה שייכת גם להם, יש צורך שבכל ניידת משטרה יהיו גם שוטרים ערבים, ושעל כל ניידת יהיה כיתוב גם בערבית. יש בכוחם של צעדים כאלה לבטל את הזרות הקיימת בין האזרח הערבי למשטרה.

השותפות בשלטון תביא עמה אחריות. ללא שותפות מלאה ואמיתית כזו אנו עתידים ללכת מדחי אל דחי.


פורסם: הארץ, 19.11.2014
*
For English, press here


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

0 תגובות::

הוסף רשומת תגובה

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים