30 בנובמבר 2014

שכח מה זה להיות ישראלי

כמה דברים על התג הממאירכל מי שחושב שהדברים ייגמרו בכך עתיד להתבדות. מטחי הגשם הגזעניים שירדו על הארץ בתקופה האחרונה הם רק היורה. החורף הגזעני שישטוף את הארץ עוד לפנינו...
סלמאן מצאלחה ||


שכח מה זה להיות ישראליאין חולק על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא פטריוט יהודי בכל רמ״ח אבריו ושס״ה גידיו. הוא מעולם לא שכח ״מה זה להיות יהודי״. הפטריוטיות היהודית טבועה בו כל כך עמוק, עד שהאיש שכח מה זה להיות ״ישראלי״. ייתכן גם שהוא מעולם לא האמין בקיומה של חיה כזאת.

וזאת להזכיר: ראש הממשלה הראשון שקם בישראל, אמנם באיחור, וניסה להיות ״ישראלי״ לא זכה להגשים את חזון הישראליות. הוא נרצח בכיכר העיר העברית הראשונה על ידי מתנקש יהודי חובש כיפה. שכן, הרצח ההוא בוצע על רקע ״חילול כבוד השבט היהודי״. כזכור, ראש הממשלה הנוכחי, הפטריוט היהודי השבטי, עמד אז בראש המסיתים נגדו בכיכר העיר.

כדאי גם להזכיר למי שאולי כבר שכח, או שמנסה להשכיח, את העובדה שהטענה המרכזית של המסיתים נגד יצחק רבין היתה שאין לו ״רוב יהודי״ לביצוע מדיניותו. קצפם של המסיתים ה״יהודים״ יצא נגד ממשלת רבין מכיוון שהיא נשענה, באופן דמוקרטי, על גוש חוסם שכלל מפלגות ערביות. המסיתים של הימים ההם מנהלים כיום את המדינה, מי בראשות ממשלה, מי במשרד ממלכתי, מי בתפקיד ציבורי ומי כמורה רוחני שממשיך להרביץ בתלמידיו את ״תורת המלך״.

הגולם של תג ״המדינה היהודית״ — החטא הקדמון של אי הפרדת דת ממדינה — קם על יוצרו. מחירו של החטא הממאיר הקדמון הוא מה שרואות עינינו ושומעות אוזנינו בימים אלה. אנשי ״תג מחיר״, שמשחיתים בשנים האחרונות מסגדים וכנסיות, הורסים רכוש ומטנפים קירות בסיסמאות ״יהודיות״ מעוטרות במגן דוד, הם רק חיילים שמבצעים את רוח הפקודה ״היהודית״ הנשמעת מעל כל במה בארץ המאובטחת.

הסיסמאות של ״תג מחיר״ עוברות בימים אלה שכלול משפטי והן מנוסחות כהצעת חוק. צעדים אלה הם תרגום של עברית האספסוף לשפת החוק. זוהי מהות הצעת החוק הברוטלית — ״מדינת הלאום היהודי״ — שמדירה חמישית מהאוכלוסייה שעדיין מוגדרים, כביכול, אזרחים ״שווי זכויות״.

בל יטעה איש. ידו של נתניהו עוד נטויה בענייני דת ומדינה יהודית. לא רק שהוא דוחף את חוק ״מדינת הלאום״, אלא שהוא רואה בו מנוף חשוב ״שישפיע על איך מדינת ישראל תיראה בעתיד״. כפי שהוא הצהיר בעבר, הוא מתכוון לעסוק בעצמו בחוק כדי לעגן בו את הקביעה, ש"מדינת ישראל קמה וקיימת על בסיס התורה והמסורת היהודית״. הוא גם יפעל להצבת הגמרא ״כבסיס למערכת המשפט הישראלית״.

נוכח הדברים האלה של ראש הממשלה ושל הנוהים אחריו, דומה כי ישראל מתקרבת בצעדי ענק להשתלבות במזרח התיכון השוקע במשיחיות דתית ובמלחמות שבטיות דתיות כבימים ימימה. וכך, בצעדי ענק ירושלים הולכת ונדמית לטהראן ונתניהו נדמה ונשמע יותר ויותר ככפילו של ארדואן.

כל מי שחושב שהדברים ייגמרו בכך עתיד להתבדות. מטחי הגשם הגזעניים שירדו על הארץ בתקופה האחרונה הם רק היורה. החורף הגזעני שישטוף את הארץ עוד לפנינו. כל מי שלא נוקף אצבע לעצור את השיטפון הזה ייחשב, בבוא היום, שותף לפשעים חמורים עוד יותר, שעתידים להתבצע כאן.

זה הזמן לומר בפה מלא, כי תג המחיר החוקתי שאנו עדים לו לאחרונה הוא כעין תא גזעני ממאיר, שעתיד להרוס את המרקם הישראלי, שאולי עוד קיים בפינה כלשהי. ובפרפראזה על דברי היינריך היינה אפשר לקבוע, כי במקום שבו יהודים משליכים בקבוקי תבערה ושורפים בתי ערבים ומקומות קדושים ומשחיתים את רכושם של בני אדם, הם ישרפו בסופו של דבר גם את בני דודם.

רק לאחרונה, היו דברים מעולם.

*

פורסם: הארץ, 30.11.14

***
For English, press here


שיתופים:תגובות בפייסבוק:

תגובה 1:

 1. מעניין עד מאוד.
  אכן מאוד הגיוני שמדינת ישראל "נכנעה", לפחות במידה, לצווי האזור ותיכנס מתישהו למעגל אלימות שאינו שונה במהות מאשר המלחמות האחרות במזרח התיכון. למרות זאת, אני לא חושב שישראל מתחלקת לשבטים. לפחות לא היהודים בישראל. מתיחות יהודית-ערבית, שגם מאוד מוזנת ע"י התקשורת, קיימת, אבל מתיחות יהודית-יהודית, וביחוד על בסיס עדתי - לדעתי זו הגזמה פראית. אין לי באמת יכולת להבין כמה חזק מעמד השבטיות במדינות ערב, מכיוון שלא הייתי בהן אף פעם, אבל אם זה כמו שמציירים את זה, אני חושב שישראל, היהודית לפחות, אינה מפוצלת לשבטים על בסיס עדתי\משפחתי\שבטי כיום. נישואי תערובת בין יהודים קיימים באופן די נפוץ בסך הכל. אם תהיה מלחמת אזרחים מתישהו, זה לא יהיה הבסיס שלה לדעתי. אולי איכשהו זה יקרה על בסיס של שיוך פוליטי, וגם זה, בהתחשב בכך שהצבעות הן דבר חסוי למעשה, נראה כדבר לא מציאותי, לדעתי.
  יכול להיות גם, בנוסף, ש"העולם" לא יאפשר למלחמה שבטית או דתית או אתנית כזו להתרחש בישראל, בניגוד לכך שהוא מרשה למלחמות אזרחים חסרות רחמים להתרחש ללא הפסקה במזרח התיכון ובאפריקה. אני לא יודע מה הסיבה לזה, אבל בשורה התחתונה, מלחמות עם ישראל מגיעות לקיצן לאחר מספר ימים\שבועות כמעט תמיד, בעוד שמלחמות אזרחים עקובות מדם נמשכות שנים במדינות השכנות. למה? אני לא יודע, אבל זה מה שקורה בפועל.

  השבמחק

במרחב

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

  אמריקה אוהבת מלחמות

  התנהלות המעצמות, ובראשן ארה״ב, מול איראן איננה מפתיעה; השלום במזרח התיכון הוא האויב מספר אחת של יצרניות הנשק הגדולות...

  כל הפרטים

 • על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות דמוקרטיה הדרך עוד ארוכה...

  כל הפרטים

  בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

ישראל - פלסטין

 • תש״ח בעיניים ערביות

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

 • בטרגדיה הבלתי גמורה

  זה הזמן להודות, עם כל הצער בדבר, שידו של הימין בקרב הפלסטינים והישראלים גם יחד היא על העליונה. הימין הזה, הפלסטיני והישראלי, הנשען על מיתוסים דתיים, אין לו יכולת להתפשר...

  כל הפרטים


הקש על התמונה לשליחת דוא״ל


מוסיקה קלאסית

***
ג׳אז


ארכיון הצד הזה

מבחר נושאים


 

פרוזה

 • כל הצפורים מוליכות לרומא

  כשחלפה באופק עננה שחורה של צפורים ונחתה במטעים בשלהי הסתיו‮, ‬יצאו אנשי הכפר ובידיהם כל מיני רעשנים ואצו לגרש את הצפורים הפולשניות כדי להציל את יבולי הזיתים‮, ‬מקור מחייתם העיקרי בימים ההם‮.

  כל הפרטים

 • על קופים וחזירים

  מדי פעם בפעם מובאים בתקשורת העברית דברי שטנה הנאמרים על-ידי מטיפים אסלאמיים או מובאים ציטוטים, מן העתונות או מכתובים ערביים אחרים, המדמים את היהודים לקופים וחזירים. בהתייחסות למובאות האלה תמיד נעלם מעיני הקורא העברי מקור הדימוי הזה והרקע עליו צמח.

  כל הפרטים
 • another title

  المتابع من أبناء جلدتنا لما يجري في هذا العالم الواسع يجد نفسه أمام ظاهرة فريدة. فلو نظرنا إلى ما يحصل من أحداث نرى أنّ القاسم المشترك بينها هو أنّ غالبيّتها هو مواقع وقوعها الجغرافية. إذ نرى أنّها تحدث في الأصقاع التي توصف بانتمائها إلى العالمين العربي والإسلامي.

שירה

 • מאותו עפר

  וְשׁוּב דִּמְדּוּמִים וְשׁוּב רוּחַ יָם רְעוּדָה.
  וְלֹא הִבְהֵב בָּאֹפֶק סִימָן כָּלְשֶׁהוּ לְהֲקָלָה.
  וּכְבָר הָיָה יָדוּעַ שֶׁהָעִנְיָנִים יֵלְכוּ וְיִסְתַּבְּכוּ.
  וְהֵם אָכֵן הָלְכוּ וְהסְתַּבְּכוּ.

  כל הפרטים

 • שיר ארץ

  בֵּין הַיָּם לְבֵין כִּנֶּרֶת
  אֲדָמָה שוֹתֶתֶת דָּם.

  וְשִׂנְאָה בָּהּ הַעוֹבֶרֶת
  מֵעָפָר לִבְנֵי אָדָם.

  כל הפרטים

 • בהתחלה באו

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  וְאָז הֵם בָּאוּ אֶל הַסּוֹצְיָאלִיסְטִים –
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי סוֹצְיָאלִיסְט;

  כל הפרטים