שכח מה זה להיות ישראלי

כמה דברים על התג הממאירכל מי שחושב שהדברים ייגמרו בכך עתיד להתבדות. מטחי הגשם הגזעניים שירדו על הארץ בתקופה האחרונה הם רק היורה. החורף הגזעני שישטוף את הארץ עוד לפנינו...
סלמאן מצאלחה ||


שכח מה זה להיות ישראליאין חולק על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא פטריוט יהודי בכל רמ״ח אבריו ושס״ה גידיו. הוא מעולם לא שכח ״מה זה להיות יהודי״. הפטריוטיות היהודית טבועה בו כל כך עמוק, עד שהאיש שכח מה זה להיות ״ישראלי״. ייתכן גם שהוא מעולם לא האמין בקיומה של חיה כזאת.

וזאת להזכיר: ראש הממשלה הראשון שקם בישראל, אמנם באיחור, וניסה להיות ״ישראלי״ לא זכה להגשים את חזון הישראליות. הוא נרצח בכיכר העיר העברית הראשונה על ידי מתנקש יהודי חובש כיפה. שכן, הרצח ההוא בוצע על רקע ״חילול כבוד השבט היהודי״. כזכור, ראש הממשלה הנוכחי, הפטריוט היהודי השבטי, עמד אז בראש המסיתים נגדו בכיכר העיר.

כדאי גם להזכיר למי שאולי כבר שכח, או שמנסה להשכיח, את העובדה שהטענה המרכזית של המסיתים נגד יצחק רבין היתה שאין לו ״רוב יהודי״ לביצוע מדיניותו. קצפם של המסיתים ה״יהודים״ יצא נגד ממשלת רבין מכיוון שהיא נשענה, באופן דמוקרטי, על גוש חוסם שכלל מפלגות ערביות. המסיתים של הימים ההם מנהלים כיום את המדינה, מי בראשות ממשלה, מי במשרד ממלכתי, מי בתפקיד ציבורי ומי כמורה רוחני שממשיך להרביץ בתלמידיו את ״תורת המלך״.

הגולם של תג ״המדינה היהודית״ — החטא הקדמון של אי הפרדת דת ממדינה — קם על יוצרו. מחירו של החטא הממאיר הקדמון הוא מה שרואות עינינו ושומעות אוזנינו בימים אלה. אנשי ״תג מחיר״, שמשחיתים בשנים האחרונות מסגדים וכנסיות, הורסים רכוש ומטנפים קירות בסיסמאות ״יהודיות״ מעוטרות במגן דוד, הם רק חיילים שמבצעים את רוח הפקודה ״היהודית״ הנשמעת מעל כל במה בארץ המאובטחת.

הסיסמאות של ״תג מחיר״ עוברות בימים אלה שכלול משפטי והן מנוסחות כהצעת חוק. צעדים אלה הם תרגום של עברית האספסוף לשפת החוק. זוהי מהות הצעת החוק הברוטלית — ״מדינת הלאום היהודי״ — שמדירה חמישית מהאוכלוסייה שעדיין מוגדרים, כביכול, אזרחים ״שווי זכויות״.

בל יטעה איש. ידו של נתניהו עוד נטויה בענייני דת ומדינה יהודית. לא רק שהוא דוחף את חוק ״מדינת הלאום״, אלא שהוא רואה בו מנוף חשוב ״שישפיע על איך מדינת ישראל תיראה בעתיד״. כפי שהוא הצהיר בעבר, הוא מתכוון לעסוק בעצמו בחוק כדי לעגן בו את הקביעה, ש"מדינת ישראל קמה וקיימת על בסיס התורה והמסורת היהודית״. הוא גם יפעל להצבת הגמרא ״כבסיס למערכת המשפט הישראלית״.

נוכח הדברים האלה של ראש הממשלה ושל הנוהים אחריו, דומה כי ישראל מתקרבת בצעדי ענק להשתלבות במזרח התיכון השוקע במשיחיות דתית ובמלחמות שבטיות דתיות כבימים ימימה. וכך, בצעדי ענק ירושלים הולכת ונדמית לטהראן ונתניהו נדמה ונשמע יותר ויותר ככפילו של ארדואן.

כל מי שחושב שהדברים ייגמרו בכך עתיד להתבדות. מטחי הגשם הגזעניים שירדו על הארץ בתקופה האחרונה הם רק היורה. החורף הגזעני שישטוף את הארץ עוד לפנינו. כל מי שלא נוקף אצבע לעצור את השיטפון הזה ייחשב, בבוא היום, שותף לפשעים חמורים עוד יותר, שעתידים להתבצע כאן.

זה הזמן לומר בפה מלא, כי תג המחיר החוקתי שאנו עדים לו לאחרונה הוא כעין תא גזעני ממאיר, שעתיד להרוס את המרקם הישראלי, שאולי עוד קיים בפינה כלשהי. ובפרפראזה על דברי היינריך היינה אפשר לקבוע, כי במקום שבו יהודים משליכים בקבוקי תבערה ושורפים בתי ערבים ומקומות קדושים ומשחיתים את רכושם של בני אדם, הם ישרפו בסופו של דבר גם את בני דודם.

רק לאחרונה, היו דברים מעולם.

*

פורסם: הארץ, 30.11.14

***
For English, press here

שיתופים:

תגובות בפייסבוק:תגובות באתר:
ניתן להשאיר תגובה כאן.

1 comments:

 1. מעניין עד מאוד.
  אכן מאוד הגיוני שמדינת ישראל "נכנעה", לפחות במידה, לצווי האזור ותיכנס מתישהו למעגל אלימות שאינו שונה במהות מאשר המלחמות האחרות במזרח התיכון. למרות זאת, אני לא חושב שישראל מתחלקת לשבטים. לפחות לא היהודים בישראל. מתיחות יהודית-ערבית, שגם מאוד מוזנת ע"י התקשורת, קיימת, אבל מתיחות יהודית-יהודית, וביחוד על בסיס עדתי - לדעתי זו הגזמה פראית. אין לי באמת יכולת להבין כמה חזק מעמד השבטיות במדינות ערב, מכיוון שלא הייתי בהן אף פעם, אבל אם זה כמו שמציירים את זה, אני חושב שישראל, היהודית לפחות, אינה מפוצלת לשבטים על בסיס עדתי\משפחתי\שבטי כיום. נישואי תערובת בין יהודים קיימים באופן די נפוץ בסך הכל. אם תהיה מלחמת אזרחים מתישהו, זה לא יהיה הבסיס שלה לדעתי. אולי איכשהו זה יקרה על בסיס של שיוך פוליטי, וגם זה, בהתחשב בכך שהצבעות הן דבר חסוי למעשה, נראה כדבר לא מציאותי, לדעתי.
  יכול להיות גם, בנוסף, ש"העולם" לא יאפשר למלחמה שבטית או דתית או אתנית כזו להתרחש בישראל, בניגוד לכך שהוא מרשה למלחמות אזרחים חסרות רחמים להתרחש ללא הפסקה במזרח התיכון ובאפריקה. אני לא יודע מה הסיבה לזה, אבל בשורה התחתונה, מלחמות עם ישראל מגיעות לקיצן לאחר מספר ימים\שבועות כמעט תמיד, בעוד שמלחמות אזרחים עקובות מדם נמשכות שנים במדינות השכנות. למה? אני לא יודע, אבל זה מה שקורה בפועל.

  השבמחק

במרחב
 • בימים ההם בזמן הזה

  בטרם מעלים האיסלאמיסטים את תפארת העבר על ראש שמחתם, יש אם כן להזכיר להם שהשגשוג המדעי והתרבותי אז התרחש דווקא בזכות הקפיצה מעל משוכת האיסלאם האורתודוקסי השמרני…


  המאפיה השבטית

  כך היה עם הקצב מבגדד, שהתחבא במרחב השבטי שלו, וכך הדבר עם הקצב מדמשק. מאות אלפי הרוגים ופצועים סורים, מיליוני פליטים והרס טוטלי של ערים לא מזיז לו כהוא זה…

  כל הפרטים

 • האור מגיע ממערב

  ”אינטלקטואלים” מוסלמים משננים במשך דורות שכל האמת והידע מצויים בקוראן. מי שמחזיק בתפישה כזאת, כמו חמור, מובטח לו שיישאר לעד מאחור…


  על האורה בקצה הג׳ורה

  אפשר להירגע. מה שאירע בתוניסיה לא עתיד לחזור על עצמו במדינות ערב האחרות. אמנם, הפלת דיקטטור על ידי התקוממות עממית מפיחה רוח חדשה, ואולי אף שביב של תקווה, בקרב רבים באזור, אבל מכאן ועד לחגיגות...

  כל הפרטים

בארץ
 • ערבי בכל ניידת

  היחסים בין הציבור הערבי לשלטון המרכזי לא יכולים להמשיך להתנהל במתכונתם הנוכחית, המעוותת. השלטונות חייבים להפנים את העיקרון של אזרחות שווה לכלל האזרחים, על כל המשתמע מהדבר...

  ישראל כמדינה ערבית

  ישראל הערבית", זו שגיליתי בימי התיכון, אינה שונה בהרבה מישראל היום, תרתי משמע. שכן, שנים הלעיטו אותנו בבית הספר בשירי עצמאות ישראל.

  כל הפרטים
 • נחשפה ערוות השמאל

  השיח הפוליטי בקרב מה שמכונה בטעות "שמאל" בישראל הוא שיח עקר, שלא ישנה את המצב הקיים. מדברים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" על ידי כותבים הנמנים עם מחנה השמאל כביכול, מצטיירת תמונה עגומה. השיח תחום בגבולות אתניים יהודיים.

  ספסרי הדת

  הנה נודע לנו באחרונה, כי בספרי הלימוד שבהם משתמשים בזרם הממלכתי־הדתי מצנזר משרד החינוך פרקים העוסקים ברביית האדם. זאת, מתוך היענות לבקשות מצד מערכת החינוך הממלכתית־הדתית.
 • ערבי, דבר ערבית

  גם הערבים מזלזלים בשפת אמם ונותנים יד לדחיקתה מהמרחב הציבורי. עדות לכך ניבטת מכל פינה ביישובים הערביים. השלטים והמודעות המתנוססים על בתי עסק ומשתלטים על הנוף העירוני הם כמעט על טהרת השפה העברית.

  יהודית ודגנרטית

  אפשר להירגע. לא תקום כאן מדינה דו־לאומית. הטעם לכך פשוט: בשטח שמשתרע בין הים לירדן אין שני לאומים מגובשים לצורך ריקוד הטנגו הזה.
ישראל-פלסטין
 • תש״ח בערבית

  הרטוריקה היא סם ההזיות שהערבים הורגלו ליטול מימים ימימה. את הרטוריקה הזאת הם חובשים כמגבעות מליציות ושוכחים שהיא משמשת משתיק־שכל על ראשיהם.

  כל הפרטים

 • בעקבות המופתי

  מכיוון ששמו של המופתי, חאג׳ אמין אל־חוסייני, התגלגל באחרונה על לשונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלטתי לנצל את השהות בברלין כדי להתחקות אחר עקבותיו של ״הצורר״ הפלסטיני...

  כל הפרטים

מגרות
 • על קופים וחזירים

  ויהי כאשר ישבו בני ישראל במדין ויאסור עליהם אללה ביום השבת את הדגים: הן דיג והן אכילה. ויהי כאשר באה השבת ויבואו הדגים על כל סוגיהם, ובא מקרל, ובאה דניס, ובא לברק, ובאו אלתית ואספמיא אל חוף ימם. ויהי בצאת השבת וישובו כל הדגים כולם אל לב ים, ולא שזפו עיני בני ישראל עוד דג, קטן כגדול, עד לבוא השבת הבאה. והיה כדבר הזה ימים רבים.
 • רצח לשם כבוד

  אין ישוב ערבי, בארץ או בחוץ לארץ, שלא ידע רציחות על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה". אינטלקטואלים ערבים רפי שכל מנסים להמעיט מחומרת המעשים האלה בטיעונים שונים, לרבות השוואת רצח על "כבוד המשפחה" ל"רצח על רקע רומנטי"...

ארכיון

 
תרגומים
 • מרטין נימלר

  בַּהַתְחָלָה בָּאוּ אֶל הַקּוֹמוּנִיסְטִים
  וְלֹא הֵרַמְתִּי אֶת קוֹלִי,
  כִּי לֹא הָיִּיתִי קוֹמוּנִיסְט;

  כל הפרטים

 • בלקרישנא סאמא

  מִי שֶׁאוֹהֵב פְּרָחִים, יֵשׁ לוֹ לֵב כֹּה רָגִישׁ.
  מִי שֶׁלֹּא יָכֹל לִתְלֹשׁ אֶת כּוֹתַרְתָּם,
  לוֹ וַדַּאי לֵב אָצִיל.

 • שרון אולדס

  אֵיךְ הֵם עוֹשִֹים אֶת זֶה, אֵלֶּה הָעוֹשִֹים אַהֲבָה
  לְלֹא אַהֲבָה? יָפִים כְּמוֹ רַקְדָּנִים
  מַחֲלִיקִים אֶחָד עַל גַּבֵּי הַשֵּׁנִי כְּגוֹלְשִׁים
  עַל קֶרַח, אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם נְעוּצוֹת זֶה
  בְּגוּפוֹ שֶׁל זֶה, פְּנֵיהֶם
קולות באפלה
 • תגובות אחרונות

 • מבחר נושאים